ام المومنین عایشه سلام الله علیها
دینی
تاريخ : دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ | نویسنده : مجید

                                            بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

برخی مدام میخواهند این را ثابت کنند که بین اصحاب پیامبر روابطی خشن وجود داشته وهیچ دوستی بین آنها نبوده ویکی از این موارد ،بد جلوه دادن روابط بین ام المومنین وحضرت علی میباشد که در این  پست نمونه از روابط خوب این دو صحابی بزرگ را برایتان  آورده ام:

1-عايشه)رض) مي گويد: به خدا سابقا ميان من و علي چيزي نبوده جز آنچه ميان زن واقوام شوهرش رخ مي دهد ولي او به نزد من، با وجود گله ام، از نيكان است.

علي گفت(رض): اي مردم! به خدا راست گفت و نكو گفت، ميان من و او جز اين چيزي نبود، وي در دنيا و آخرت همسر پيامبر(ص)است.

{تاريخ الطبري ج3 ص61}

2-عايشه فتواخواه را به علي ارجاع مي دهد:

بارها چنين اتفاق مي افتاد كه فتواخواهي پيش حضرت عايشه مي آمد و او آنها را  به طرف حضرت علي راهنمايي می کرد: احمد از شريح بن هاني روايت كرده كه گويد: در مورد مسح بر خفين از عايشه سؤال كردم ؟گفت: از علي بپرسيد، زيرا او در اين مسأله از من آگاهتر است.

{مسند امام احمد ج1ص96ش748}

3-گاهي كه از سفر برمي گشت ، داماد ر امهماني مي كرد: امام احمد از يزيد بن ابي يزيد انصاري از همسرش روايت كرده كه او در مورد گوشت قرباني ازعايشه سؤال كرد؟ عايشه گفت: علي از سفر كه برگشت، قسمتي از آن گوشت را براي او آماده كرديم. علي گفت: تا در اين مورد از رسول خدا(ص) سؤال نكنم، استفاده نمي نمايم. پيامبر درجواب علي گفت: از ذي الحجه تا ذي الحجه مي توانيد از آن استفاده كنيد.

{ مسند امام احمدج6ص155ش259}

4- وقتي حضرت علي در كوفه بدست خوارج به شهادت رسيد و مردم از آنجا آمده و واقعه را بيان كردند، حضرت عايشه ازشخصی پرسيد كه اي عبدالله! من هرچه از تو سؤال بكنم راست و درست خواهي گفت؟ او عرض كرد: چرا كه درست نگويم. فرمود: اين مردمي كه علي را كشته اند واقعه آنها چگونه مي باشد؟

او صلح معاويه با حضرت علي و مخالفت خوارج در تحكيم و تفهيم كردن علي آنها را و نپذيرفتن آنها، همه را بيان كرد. عايشه با شنيدن اين بيانات فرمود: خدا علي را رحمت كند، هرگاه او چيزي را مي پسنديد، مي گفت : صدق الله ورسوله. اهل عراق بر او تهمت دروغ مي بندند و حرف را بزرگ كرده بيان مي كنند.

{ مسند امام احمدج1ص86-87ش656و المستدرك حاكم ج2ص165ش2657}

5- حجربن عدي يك صحابي و از طرفداران بزرگ حضرت علي بود و در كوفه سرگروه فرقه علوي بود؛ فرماندار كوفه طبق شهادت و گواهي چند نفر، همه آن اشخاص را دستگير كرد و به دمشق فرستاد، وقتي اين خبر به مدينه رسيد ، حضرت عايشه از طرف خود قاصدي (عبدالرحمن بن حارث

بن هشام) را جهت سفارش براي حجر فرستاد، اما افسوس كه قاصد هنوز نرسيده بود كه كار حجر تمام شده بود.

{تاریخ طبری ج2 ص232والسیرة الحلبيةج3ص163}پیج رنک

آرایش